Jak otrzymać odszkodowanie za kolizję która była za granicą?
- Szczegóły
Odszkodowanie komunikacyjne przysługuje osobom, które, będąc uczestnikami ruchu drogowego, nie ze swojej winy ponieśli szkodę osobową lub rzeczową. Oznacza to, że do jego otrzymania uprawnieni są zarówno kierowcy, jak i pasażerowie, a nawet rowerzyści i piesi. W ramach odszkodowania tego typu poszkodowani mogą otrzymać na przykład zadośćuczynienie za doznaną krzywdę czy zwrot kosztów leczenia.
Co zrobić, kiedy dojdzie do kolizji za granicą?
Jeżeli jest się poszkodowanym w kolizji drogowej, do której doszło poza granicami Polski, to bardzo ważne jest to, by od razu po wypadku wezwać policję (przepisy w danym kraju mogą być w tym zakresie odmienne od regulacji prawnych obowiązujących w Polsce), a następnie sporządzić oświadczenie o zdarzeniu drogowym. Od sprawcy kolizji należy uzyskać następujące informacje:
- dane osobowe sprawcy,
- dane właściciela pojazdu,
- numer rejestracyjny pojazdu,
- nazwę towarzystwa ubezpieczeniowego,
- numer polisy OC,
- kraj ubezpieczenia pojazdu.
W oświadczeniu o zdarzeniu drogowym należy też uwzględnić szczegółowy opis przebiegu zdarzenia i miejsce, w którym do niego doszło, wraz z datą i ważnymi okolicznościami. Dobrze zawrzeć w nim również informacje na temat tego, do jakich szkód doszło na skutek kolizji. Kluczowe jest jednak to, by na oświadczeniu sprawca przyznał swoją winę.
Profesjonalna pomoc z zakresu dochodzenia odszkodowań komunikacyjnych
Dochodzenie odszkodowań komunikacyjnych jest nierzadko procesem żmudnym i wymagającym. Towarzystwa ubezpieczeniowe bardzo często nie wypłacają należności lub wypłacają ją w zaniżonej wysokości. W związku z tym warto powierzyć dochodzenie przysługującego odszkodowania profesjonalistom, którzy doskonale wiedzą, jak w prawidłowy sposób ubiegać się o uzyskanie świadczenia tego typu.