Jak poradzić sobie z kredytem we frankach szwajcarskich
- Szczegóły
Wedle danych z roku 2021, kredyt we frankach spłacało wówczas wciąż ponad 700 tys. Polaków. Wielu decyduje się wejść na drogę sądową z bankiem, choć są też tacy, którzy robią wszystko, aby jak najszybciej pozbyć się zadłużenia. Co więc zrobić w takiej sytuacji?
Spłacanie kredytu we frankach częściowo z pominięciem banku
Jednym z rozwiązań w tym przypadku jest kupowanie franków po niższym kursie i następnie spłacanie zobowiązania właśnie w tej walucie. Trzeba pamiętać, że przewalutowanie jest często w bankach wyjątkowo niekorzystne i wymieniona metoda jest jednym ze sposobów na to, aby uniknąć dodatkowej utraty pieniędzy. Rozwiązanie to niestety jest bardzo czasochłonne i decyduje się na nie stosunkowo niewiele osób.
Zawieszenie spłaty kredytu
Kredyty zaciągane są na dekady i niestety w takiej sytuacji istnieje ryzyko utraty pracy. Wówczas można ubiegać się przede wszystkim o tzw. wakacje kredytowe, polegające na zawieszeniu spłaty na okres nawet do 6 miesięcy. Aby zachować płynność finansową, można ubiegać się także o roszczenia za utracony dochód, w czym pomagamy również w ramach prowadzonej przez nas działalności.
Sprawa w sądzie
Kolejna droga, na którą również decydują się frankowicze, to wejście na drogę sądową. W praktyce można to zrobić nawet kilka lat po podpisaniu umowy i ubiegać się tym samym o unieważnienie umowy lub jej „odfrankowanie”. Pozywający mają tym samym możliwość zwrócenia im nadpłaconych rat, a także innych pobranych w tym okresie płatności.
Co prawda banki niejednokrotnie powołują się na zapisy o tzw. ryzyku kursowym, jednak i w tej sytuacji frankowicze wciąż mają możliwość tego, aby dochodzić swoich praw na drodze sądowej. Warto o tym pamiętać i jeśli comiesięczna rata staje się przytłaczająca, nie rezygnować z dochodzenia swoich praw.
Jak widać, w przypadku kredytu we frankach jest kilka dróg postępowania. Warto więc skorzystać z pomocy ekspertów, którzy wskażą, co w takiej sytuacji warto zrobić, aby uniknąć aż tak dużego obciążenia spowodowanego spłatą kredytu hipotecznego.